Carlton Clayburn Civic Reverse 73mm
SKU: BRCTN912
This product is sourced from several suppliers and may differ in appearance and texture due to regional variants.
IDBRCTN912
Building Materials > Bricks & Blocks > Clay Bricks > Carlton Clayburn Civic Reverse 73mm
https://www.jewson.co.uk/p/carlton-clayburn-civic-73mm-BRCTN912
This product is sourced from several suppliers and may differ in appearance and texture due to regional variants.
Specifications
| Product Name | Carlton Clayburn Civic Reverse 73mm |
| Brand | Carlton |
| Manufacturer Name | Michelmersh |
| Manufacturer Part Number | MB-0009-CLAY-SM-B-1G (Reverse) |
| Materials | Clay |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Wirecut |
| Colour | Orange |
| Application | External |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 102.5 mm |
| Product Weight | 2.5 kg |
| Product Height | 73 mm |
| Product Length | 215 mm |
| Manufacturing Process | Wirecut |
| Texture | Smooth |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |