Carolina 6 Panel Hardwood Dowelled Door 762 x 1981mm
SKU: LPDO2232
Crafted from a durable hardwood, this Carolina door features four raised shaped panels and unglazed panels with a rounded top edge.
Features & benefits
- Dowelled constrution
- Features four raised shaped panels and a rounded top edge with unglazed panels ready to be personalised
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid Core
IDLPDO2232
Doors & Joinery > External Doors > External Hardwood Doors > Carolina 6 Panel Hardwood Dowelled Door 762 x 1981mm
https://www.jewson.co.uk/p/carolina-6p-hardwood-dowelled-door-762-x-1981-LPDO2232
Crafted from a durable hardwood, this Carolina door features four raised shaped panels and unglazed panels with a rounded top edge.
Features & benefits
- Dowelled constrution
- Features four raised shaped panels and a rounded top edge with unglazed panels ready to be personalised
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid Core
Specifications
| Product Name | Carolina 6 Panel Hardwood Dowelled Door 762 x 1981mm |
| Brand | LPD Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | CAR303 |
| EAN | 5036464000091 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Hardwood |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | 6 Panel |
| Colour | Hardwood Dowelled |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 762 mm |
| Product Weight | 28 kg |
| Product Length | 1981 mm |
| Thickness | 44 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |