Catnic Cougar Open Back Lintel 900 x 140 x 263mm Galvanised
SKU: LNCNE071
Catnic Cougar Open Back Lintel 900 x 140 x 263mm (L x H x W) Galvanised, manufactured from steel and comes with duplex corrosion protection. This lintel is used for cavity width of 70-85mm. The integral plaster key feature minimises cold bridging without affecting the structural performance. The build in DPC prevents water seeping to be disposed of externally.
Features & benefits
- Continuous insulation enhances thermal performance
- Evenly distributes load preventing damage
IDLNCNE071
Building Materials > Lintels > Steel Lintels > Catnic Cougar Open Back Lintel 900 x 140 x 263mm Galvanised
https://www.jewson.co.uk/p/catnic-cougar-open-back-lintel-900-x-140-x-263mm-galvanised-LNCNE071
Catnic Cougar Open Back Lintel 900 x 140 x 263mm (L x H x W) Galvanised, manufactured from steel and comes with duplex corrosion protection. This lintel is used for cavity width of 70-85mm. The integral plaster key feature minimises cold bridging without affecting the structural performance. The build in DPC prevents water seeping to be disposed of externally.
Features & benefits
- Continuous insulation enhances thermal performance
- Evenly distributes load preventing damage
Specifications
| Product Name | Catnic Cougar Open Back Lintel 900 x 140 x 263mm Galvanised |
| Brand | Catnic |
| Manufacturer Name | Tata Group |
| Manufacturer Part Number | CG70/1000900 |
| Compliance Approvals | BBA Approved |
| Materials | Steel |
| BS EN Fire rating/performance classifications | BS 476 |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Galvanised |
| Product Width | 263 mm |
| Product Height | 140 mm |
| Product Length | 900 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |