Catnic External Solid Wall Lintel 3600 x 219 x 195mm Galvanised
SKU: LNCND093
Catnic External Solid Wall Lintel 3600 x 219 x 195mm (L x H x W) Galvanised, manufactured from steel, is used in solid wall construction. It is used for 200mm and 215mm exterior solid walls. This lintel has an external plaster key that provides a rendered finish. The integral plaster key feature minimises cold bridging without affecting the structural performance. The built-in DPC enables water to be disposed of externally.
Features & benefits
- Continuous insulation enhances thermal performance
- Evenly distributes load preventing damage
IDLNCND093
Building Materials > Lintels > Steel Lintels > Catnic External Solid Wall Lintel 3600 x 219 x 195mm Galvanised
https://www.jewson.co.uk/p/catnic-external-solid-wall-lintel-3600-x-219-x-195mm-galvanised-LNCND093
Catnic External Solid Wall Lintel 3600 x 219 x 195mm (L x H x W) Galvanised, manufactured from steel, is used in solid wall construction. It is used for 200mm and 215mm exterior solid walls. This lintel has an external plaster key that provides a rendered finish. The integral plaster key feature minimises cold bridging without affecting the structural performance. The built-in DPC enables water to be disposed of externally.
Features & benefits
- Continuous insulation enhances thermal performance
- Evenly distributes load preventing damage
Specifications
| Product Name | Catnic External Solid Wall Lintel 3600 x 219 x 195mm Galvanised |
| Brand | Catnic |
| Manufacturer Name | Tata Group |
| Manufacturer Part Number | CN81B3600 |
| Compliance Approvals | BBA Approved |
| Materials | Steel |
| Application | Interior/External |
| BS EN Fire rating/performance classifications | BS 476 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Galvanised |
| Product Width | 195 mm |
| Product Height | 219 mm |
| Product Length | 3600 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |