Catnic Heavy Duty Cavity Wall Lintel 1500 x 157mm Black
SKU: CH901500
Catnic Heavy Duty Cavity Wall Lintel 1500 x 157mm (L x H) Black is an open back lintel used in the construction of cavity walls. This cavity wall lintel is used to carry heavy loads. The cavity measures 90mm and the inner leaf measures around 100mm. The product weighs about 11.2 kilograms is made from galvanised steel and has a powder coated finish. The lintel incorporates insulation, built in DPC and plaster key. The open back profile makes the lintel user friendly.
Features & benefits
- Duplex Corrosion Protection
- Built-in Plaster Key
- Built-in DPC
- Integral Insulation
- Standard lengths are available in 150mm increments.
IDCH901500
Building Materials > Lintels > Steel Lintels > Catnic Heavy Duty Cavity Wall Lintel 1500 x 157mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/catnic-heavy-duty-cavity-wall-lintel-1500-x-157mm-black-CH901500
Catnic Heavy Duty Cavity Wall Lintel 1500 x 157mm (L x H) Black is an open back lintel used in the construction of cavity walls. This cavity wall lintel is used to carry heavy loads. The cavity measures 90mm and the inner leaf measures around 100mm. The product weighs about 11.2 kilograms is made from galvanised steel and has a powder coated finish. The lintel incorporates insulation, built in DPC and plaster key. The open back profile makes the lintel user friendly.
Features & benefits
- Duplex Corrosion Protection
- Built-in Plaster Key
- Built-in DPC
- Integral Insulation
- Standard lengths are available in 150mm increments.
Specifications
| Product Name | Catnic Heavy Duty Cavity Wall Lintel 1500 x 157mm Black |
| Brand | Catnic |
| Manufacturer Name | Catnic |
| Manufacturer Part Number | CH90/1001500 |
| EAN | 5017586459936 |
| Compliance Approvals | BBA Certified |
| Warranty Period | 60 years |
| Materials | Galvanised Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Cavity Wall Lintel |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Galvanised Steel Powder Coated |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 283 mm |
| Product Weight | 16.86 kg |
| Product Height | 157 mm |
| Product Length | 500 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.