Catnic Standard Duty Box Internal Wall Lintel 900 x 143mm Black
SKU: LNBSD000
Catnic Standard Duty Box Internal Wall Lintel 900 x 143mm (L x H) Black is a partition and load-bearing wall lintel used for internal or external openings with a variation of wall thicknesses. This cavity wall lintel is used to carry a standard weight load. The lintel is suitable for 140mm blockwork. The product that weighs about 6 kilograms is made from galvanised steel and has a powder-coated finish, which makes it tough. The lintel incorporates insulation, built in DPC and plaster key. The partition and loadbearing wall lintel make the lintel user friendly.
Features & benefits
- UV resistant
- Continuous insulation ensures maximum thermal efficiency
IDLNBSD000
Building Materials > Lintels > Steel Lintels > Catnic Standard Duty Box Internal Wall Lintel 900 x 143mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/catnic-standard-duty-box-internal-wall-lintel-900-x-143mm-black-LNBSD000
Catnic Standard Duty Box Internal Wall Lintel 900 x 143mm (L x H) Black is a partition and load-bearing wall lintel used for internal or external openings with a variation of wall thicknesses. This cavity wall lintel is used to carry a standard weight load. The lintel is suitable for 140mm blockwork. The product that weighs about 6 kilograms is made from galvanised steel and has a powder-coated finish, which makes it tough. The lintel incorporates insulation, built in DPC and plaster key. The partition and loadbearing wall lintel make the lintel user friendly.
Features & benefits
- UV resistant
- Continuous insulation ensures maximum thermal efficiency
Specifications
| Product Name | Catnic Standard Duty Box Internal Wall Lintel 900 x 143mm Black |
| Brand | Catnic |
| Manufacturer Name | Tata Group |
| Manufacturer Part Number | BSD1000900 |
| Compliance Approvals | BBA Approved |
| Materials | Galvanised steel |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Powder Coated |
| Product Weight | 6 kg |
| Product Height | 143 mm |
| Product Length | 900 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |