Catnic Standard Duty External Solid Wall Lintel 900 x 143mm Black
SKU: LNCNC996
Catnic Standard Duty External Solid Wall Lintel 900 x 143mm (L x H) Black is used based on internal or external openings in a cavity wall. This cavity wall lintel is used to carry a standard weight load. The product that weighs about 9.3 kilograms is made from galvanised steel and has a powder coated finish, which makes it tough. The lintel incorporates insulation, built in DPC and plaster key. The external solid wall lintel box profile is designed to carry a full load of wet masonry as soon as it is installed.
Features & benefits
- UV resistant
- Continuous insulation ensures maximum thermal efficiency
IDLNCNC996
Building Materials > Lintels > Steel Lintels > Catnic Standard Duty External Solid Wall Lintel 900 x 143mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/catnic-standard-duty-external-solid-wall-lintel-900-x-143mm-black-LNCNC996
Catnic Standard Duty External Solid Wall Lintel 900 x 143mm (L x H) Black is used based on internal or external openings in a cavity wall. This cavity wall lintel is used to carry a standard weight load. The product that weighs about 9.3 kilograms is made from galvanised steel and has a powder coated finish, which makes it tough. The lintel incorporates insulation, built in DPC and plaster key. The external solid wall lintel box profile is designed to carry a full load of wet masonry as soon as it is installed.
Features & benefits
- UV resistant
- Continuous insulation ensures maximum thermal efficiency
Specifications
| Product Name | Catnic Standard Duty External Solid Wall Lintel 900 x 143mm Black |
| Brand | Catnic |
| Manufacturer Name | Tata Group |
| Manufacturer Part Number | CN71A0900 |
| Compliance Approvals | BBA Approved |
| Materials | Galvanised steel |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Powder Coated |
| Product Weight | 9.3 kg |
| Product Height | 143 mm |
| Product Length | 900 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |