Chain Products Pre-cut Welded Link Chain 5 x 35mm x 2m Bright Zinc Plated Box of 5
SKU: HCC50BZP
This welded link chain is ideal for use in many applications particularly for the suspension of wall art and signs.
Features & benefits
- 20kg maximum load
- Bright zinc plated
IDHCC50BZP
Tools & Fixings > Hand Tools > Tarpaulins, Ropes & Rubble Sacks > Chain Products Pre-cut Welded Link Chain 5 x 35mm x 2m Bright Zinc Plated Box of 5
https://www.jewson.co.uk/p/chain-products-pre-cut-welded-link-chain-5-x-35mm-x-2m-bright-zinc-plated-box-of-5-HCC50BZP
This welded link chain is ideal for use in many applications particularly for the suspension of wall art and signs.
Features & benefits
- 20kg maximum load
- Bright zinc plated
Specifications
| Product Name | Chain Products Pre-cut Welded Link Chain 5 x 35mm x 2m Bright Zinc Plated Box of 5 |
| Product Type | Chains |
| Manufacturer Name | Hexstone Ltd T/A Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | 9TQCHAIN/915 |
| EAN | 5055059603431 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Chains |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Bright Zinc Plated |
| Product Weight | 0.74 kg |
| Product Length | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |