Classic Brick Old Barn Mix Handmade 65mm
SKU: BRCBC005
The Old Barn Mix is a genuine handmade red brick with white sand subtly applied to the face. Weight per pallet: 1049kg.
Features & benefits
- Genuine handmade brick
- High technical specification
- Also available in imperial sizes
- Ideal for existing or new builds
IDBRCBC005
Building Materials > Bricks & Blocks > Clay Bricks > Classic Brick Old Barn Mix Handmade 65mm
https://www.jewson.co.uk/p/classic-brick-old-barn-mix-handmade-65mm-BRCBC005
The Old Barn Mix is a genuine handmade red brick with white sand subtly applied to the face. Weight per pallet: 1049kg.
Features & benefits
- Genuine handmade brick
- High technical specification
- Also available in imperial sizes
- Ideal for existing or new builds
Specifications
| Product Name | Classic Brick Old Barn Mix Handmade 65mm |
| Brand | The Classic Brick Company |
| Manufacturer Name | The Classic Brick Company |
| Manufacturer Part Number | BRKOBARNMXMET |
| Compliance Approvals | BS EN 771-1 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Facing Bricks |
| Colour | Red |
| Application | External |
| Pack Quantity | 450 |
| Country Of Origin | Turkey |
| Finish | Genuine Handmade |
| Coverage | 60 m2 |
| Product Width | 102.5 mm |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 215 mm |
| Compression Strength | 46 N/m2 |
| Pallet Quantity | 450 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |