Classicstone Lakeland Calibrated 600 x 600 x 24mm
SKU: LSNPP705
A bestseller from our Classicstone range, Lakeland sandstone is a popular choice for gardens, often paired with a range of complementary accessories. Also known as ‘Raj Green Blend,’ its cool mix of grey, brown, and buff tones effortlessly complements both contemporary and traditional outdoor spaces.
Features & benefits
- Natural Indian Sandstone
- Timeless, traditional flagstones
- Hand-cut with a naturally riven surface and edges
- Simple to maintain
- Offers a blend of multiple colour variations
IDLSNPP705
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Garden Paving > Classicstone Lakeland Calibrated 600 x 600 x 24mm
https://www.jewson.co.uk/p/classicstone-lakeland-calibrated-600-x-600-x-24mm-LSNPP705
A bestseller from our Classicstone range, Lakeland sandstone is a popular choice for gardens, often paired with a range of complementary accessories. Also known as ‘Raj Green Blend,’ its cool mix of grey, brown, and buff tones effortlessly complements both contemporary and traditional outdoor spaces.
Features & benefits
- Natural Indian Sandstone
- Timeless, traditional flagstones
- Hand-cut with a naturally riven surface and edges
- Simple to maintain
- Offers a blend of multiple colour variations
Specifications
| Product Name | Classicstone Lakeland Calibrated 600 x 600 x 24mm |
| Brand | Talasey |
| Product Type | Natural Stone Paving |
| Manufacturer Name | Talasey |
| Manufacturer Part Number | LLFGCA60-60 |
| EAN | 5060393102021 |
| Materials | Sandstone |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Classicstone |
| Colour | Brown/Pink/Green |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Riven |
| Product Height | 600 mm |
| Product Length | 600 mm |
| Thickness | 24 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |