Classicstone Promenade Calibrated 600 x 600 x 18mm
SKU: LTCCP166
Promenade, a classic sandstone also known as ‘Kandla Grey,’ features a cool colour palette with a predominantly grey hue, complemented by subtle brown and buff tones. Ideal for those seeking a modern grey aesthetic, it adds a sleek and contemporary touch to any landscape.
Features & benefits
- Natural Indian Sandstone
- Timeless, traditional flagstones
- Hand-cut with a naturally riven surface and edges
- Simple to maintain
- Offers a predominantly grey hue, with occasional brown and buff shades
IDLTCCP166
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Garden Paving > Classicstone Promenade Calibrated 600 x 600 x 18mm
https://www.jewson.co.uk/p/classicstone-promenade-calibrated-600-x-600-x-18mm-LTCCP166
Promenade, a classic sandstone also known as ‘Kandla Grey,’ features a cool colour palette with a predominantly grey hue, complemented by subtle brown and buff tones. Ideal for those seeking a modern grey aesthetic, it adds a sleek and contemporary touch to any landscape.
Features & benefits
- Natural Indian Sandstone
- Timeless, traditional flagstones
- Hand-cut with a naturally riven surface and edges
- Simple to maintain
- Offers a predominantly grey hue, with occasional brown and buff shades
Specifications
| Product Name | Classicstone Promenade Calibrated 600 x 600 x 18mm |
| Brand | Talasey |
| Product Type | Natural Stone Paving |
| Manufacturer Name | Talasey |
| Manufacturer Part Number | PRFGCA60-60-18N |
| EAN | 5060582654799 |
| Materials | Sandstone |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Classicstone |
| Colour | Grey |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | India |
| Finish | Riven |
| Product Height | 600 mm |
| Product Length | 600 mm |
| Thickness | 18 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |