Click 10 Person First Aid Kit
SKU: ZZCM1801
HSE 1-10 Person First aid kit
Features & benefits
- 1 x Guidance note
- 4 x Non woven triangular bandages
- 2 x Large sterile dressing (180 x 180mm)
- 6 x Medium sterile dressing (120 x 120mm)
- 2 x Sterile eye pad dressing
- 20 x Assorted sterile waterproof plasters
- 6 x Alcohol free cleansing wipes
- 1 x Pair of disposable vinyl gloves
- 6 x Safety pins
IDZZCM1801
Tools & Fixings > Safety & Workwear > PPE > Click 10 Person First Aid Kit
https://www.jewson.co.uk/p/click-10-person-first-aid-kit-ZZCM1801
HSE 1-10 Person First aid kit
Features & benefits
- 1 x Guidance note
- 4 x Non woven triangular bandages
- 2 x Large sterile dressing (180 x 180mm)
- 6 x Medium sterile dressing (120 x 120mm)
- 2 x Sterile eye pad dressing
- 20 x Assorted sterile waterproof plasters
- 6 x Alcohol free cleansing wipes
- 1 x Pair of disposable vinyl gloves
- 6 x Safety pins
Specifications
| Product Name | Click 10 Person First Aid Kit |
| Brand | Click |
| Product Type | First Aid Kits |
| Manufacturer Name | Click |
| Manufacturer Part Number | CM1801 |
| EAN | 5030566247422 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 228 mm |
| Product Weight | 480 g |
| Product Height | 88 mm |
| Product Length | 230 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |