We’ve improved security. Your account stays the same, but your next login will look a little different.
Concealed Cistern (Bottom Inlet)
SKU: SCBA0845
Concealed Cistern (Bottom Inlet): A robust and reliable frame or cistern system designed for concealed installation. Ensures stability and efficient flushing performance, suitable for modern wall-hung or back-to-wall toilets.
Features & benefits
- Dimensions: H 320mm x W 336mm x D 140mm
- Includes pipe that can be cut to size
- Compact design with both front and top access
- Water saving dual flush action
- Includes chrome push button
- Bottom inlet
- Not compatible with flushplates
- Compatible with push buttons: DIAC0204, DIAC0206, DIAC0422 & DIAC0226
- Push button can be positioned on either the left or right side of the WC unit
- Not compatible with Amyris Back to Wall Pan (DIPTP030) when coupled with Lambra WC Units
- Polystyrene sleeve to avoid condensation
- WRAS approved flushing valve & fittings
- Comes with a 2 Year Guarantee
IDSCBA0845
Kitchens & Bathrooms > Sanitaryware > Toilets & Cisterns > Concealed Cistern (Bottom Inlet)
https://www.jewson.co.uk/p/concealed-cistern-bottom-inlet-SCBA0845
Concealed Cistern (Bottom Inlet): A robust and reliable frame or cistern system designed for concealed installation. Ensures stability and efficient flushing performance, suitable for modern wall-hung or back-to-wall toilets.
Features & benefits
- Dimensions: H 320mm x W 336mm x D 140mm
- Includes pipe that can be cut to size
- Compact design with both front and top access
- Water saving dual flush action
- Includes chrome push button
- Bottom inlet
- Not compatible with flushplates
- Compatible with push buttons: DIAC0204, DIAC0206, DIAC0422 & DIAC0226
- Push button can be positioned on either the left or right side of the WC unit
- Not compatible with Amyris Back to Wall Pan (DIPTP030) when coupled with Lambra WC Units
- Polystyrene sleeve to avoid condensation
- WRAS approved flushing valve & fittings
- Comes with a 2 Year Guarantee
Specifications
| Product Name | Concealed Cistern (Bottom Inlet) |
| Product Type | Concealed Cisterns |
| Manufacturer Name | PJH |
| Manufacturer Part Number | DIPC0128 |
| EAN | 5054913484155 |
| Warranty Period | 2 years |
| Materials | ABS |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 336 mm |
| Product Weight | 2 kg |
| Product Height | 320 mm |
| Product Depth | 140 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |