Croydex Corner Basket
SKU: QM265941
There’s nothing worse than falling bottles ruining your relaxing time in the shower!
This compact corner fit caddy can be easily screwed to the wall for instant shower organisation. Perfect for showers of any size, this streamlined solution makes the most of otherwise unused space.
Offering a spacious basket, there’s ample space for all your daily essentials.
Also, easy to maintain, the wipe clean surface and rust-free treatment helps you to achieve a gleaming finish.
Features & benefits
- Screw to wall fixings
- Five year rust free guarantee
- Wall plugs and screws included
- Maximum load: 5kg
IDQM265941
Kitchens & Bathrooms > Showering > Shower Accessories > Croydex Corner Basket
https://www.jewson.co.uk/p/corner-basket-QM265941
There’s nothing worse than falling bottles ruining your relaxing time in the shower!
This compact corner fit caddy can be easily screwed to the wall for instant shower organisation. Perfect for showers of any size, this streamlined solution makes the most of otherwise unused space.
Offering a spacious basket, there’s ample space for all your daily essentials.
Also, easy to maintain, the wipe clean surface and rust-free treatment helps you to achieve a gleaming finish.
Features & benefits
- Screw to wall fixings
- Five year rust free guarantee
- Wall plugs and screws included
- Maximum load: 5kg
Specifications
| Product Name | Croydex Corner Basket |
| Brand | Croydex |
| Product Type | Shower Corner Baskets |
| Manufacturer Name | Croydex |
| Manufacturer Part Number | QM265941 |
| EAN | 5012044094568 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | QM265941 |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 280 mm |
| Product Weight | 240 g |
| Product Height | 165 mm |
| Product Depth | 61 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |