Coroline Black Fixings (Pack of 400)
SKU: RFSHA488
Coroline Fixings are specially designed for use with Coroline Bitumen Sheets when installed on timber. The washer and waterproof cap is coloured to match the sheet and are available in Green, Red and Black. Each galvanised screw measures 65mm.
Features & benefits
- Economical
- Resilient
- Simple to fix
- Environmentally friendly
IDRFSHA488
Building Materials > Roofing > Roof Sheets > Coroline Black Fixings (Pack of 400)
https://www.jewson.co.uk/p/coroline-black-fixings-pack-of-400-RFSHA488
Coroline Fixings are specially designed for use with Coroline Bitumen Sheets when installed on timber. The washer and waterproof cap is coloured to match the sheet and are available in Green, Red and Black. Each galvanised screw measures 65mm.
Features & benefits
- Economical
- Resilient
- Simple to fix
- Environmentally friendly
Specifications
| Product Name | Coroline Black Fixings (Pack of 400) |
| Brand | Coroline |
| Product Type | Corrugated Bituminous Roofing Sheet |
| Manufacturer Name | Ariel Plastics Ltd |
| Manufacturer Part Number | 74503 |
| EAN | 5012032745038 |
| Materials | Zinc plated steel and PVC |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Black |
| Application | Roof sheet and accessories |
| Pack Quantity | 400 |
| Country Of Origin | UK |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 0.07 m |
| Product Weight | 4 kg |
| Product Height | 0.13 m |
| Product Length | 0.025 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |