Corozinc Galvanised Corrugated 8/3 Barge 145 x 2.5m 90 deg
SKU: ARI55054
Barge for use with the Corozinc galvanised corrugated sheet
Features & benefits
- Suitable for roofing and cladding
- Extremely hardwearing
- Zinc coated on both sides
- Choice of lengths available
- Easy fix using DIY tools
IDARI55054
Building Materials > Roofing > Roof Sheets > Corozinc Galvanised Corrugated 8/3 Barge 145 x 2.5m 90 deg
https://www.jewson.co.uk/p/corozinc-galvanised-corrugated-83-barge-145-x-2-5m-90-deg-ARI55054
Barge for use with the Corozinc galvanised corrugated sheet
Features & benefits
- Suitable for roofing and cladding
- Extremely hardwearing
- Zinc coated on both sides
- Choice of lengths available
- Easy fix using DIY tools
Specifications
| Product Name | Corozinc Galvanised Corrugated 8/3 Barge 145 x 2.5m 90 deg |
| Brand | Corozinc |
| Product Type | Corozinc Galvanised Sheet Accessories |
| Manufacturer Name | Ariel Plastics Ltd |
| Manufacturer Part Number | 55054 |
| EAN | 5012032655054 |
| Materials | Galvanised, zinc coated |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Silver |
| Application | Roof sheet and accessories |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Product Width | 0.145 m |
| Product Weight | 1.87 kg |
| Product Height | 0.145 m |
| Product Length | 2.5 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |