Cottage 1 Light Unfinished Oak Door 813 x 2032mm
SKU: LPDO2006
Perfect for your cottage property, this door design features a lead double glazed panel with light wood inlays and raised moulding on one side.
Features & benefits
- Engineered Construction
- 1 Light With Leaded Double Glazed Unit
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
IDLPDO2006
Doors & Joinery > External Doors > External Oak Doors > Cottage 1 Light Unfinished Oak Door 813 x 2032mm
https://www.jewson.co.uk/p/cottage-1l-unfinished-oak-door-813-x-2032-LPDO2006
Perfect for your cottage property, this door design features a lead double glazed panel with light wood inlays and raised moulding on one side.
Features & benefits
- Engineered Construction
- 1 Light With Leaded Double Glazed Unit
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
Specifications
| Product Name | Cottage 1 Light Unfinished Oak Door 813 x 2032mm |
| Brand | LPD Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | OCOTTG32 |
| EAN | 5036464015804 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Oak Veneer |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | 1 Light |
| Colour | Oak |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 813 mm |
| Product Weight | 37 kg |
| Product Length | 2032 mm |
| Thickness | 44 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). | Your delivery cost will be calculated at checkout |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |