Cottage Stable 4 Light Unfinished Oak Door 762 x 1981mm
SKU: LPDO1996
A cottage style design, featuring four double glazed panels, created utilising a dowel construction. This version is a stable door which opens half way at the top and as a standard full door.
Features & benefits
- Engineered Construction
- 4 Lights With Clear Double Glazed Unit
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
IDLPDO1996
Doors & Joinery > External Doors > External Oak Doors > Cottage Stable 4 Light Unfinished Oak Door 762 x 1981mm
https://www.jewson.co.uk/p/cottage-stable-4l-unfinished-oak-door-762-x-1981-LPDO1996
A cottage style design, featuring four double glazed panels, created utilising a dowel construction. This version is a stable door which opens half way at the top and as a standard full door.
Features & benefits
- Engineered Construction
- 4 Lights With Clear Double Glazed Unit
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
Specifications
| Product Name | Cottage Stable 4 Light Unfinished Oak Door 762 x 1981mm |
| Brand | LPD Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | OSTA4L30 |
| EAN | 5036464016399 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Oak Veneer |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | 4 Light |
| Colour | Oak |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 762 mm |
| Product Weight | 35 kg |
| Product Length | 1981 mm |
| Thickness | 44 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |