Cup Square Carriage Bolt & Hex Nut 40 x 6:mm
SKU: BCD06040
The Cup Square Carriage Bolt and Hex Nut 40 x 6:mm (L x Dia) with zinc plated finish is a domed head bolt used for timber joist construction in buildings and numerous decking applications. The bolt comes with a domed head which helps in installation. It has a round head and square anti-spin shoulder that grips into the fixed part. The zinc oxide acts as a barrier to further oxidation which prevents rusting of the nut. The bolt and nut allows to be fastened with an unthreatened shank. The product conforms to DIN 603 standards.
Features & benefits
- Square neck protects the bolt from turning when nut is tightened
- Zinc coating prevents oxidation
- Heat resistant owing to its make
IDBCD06040
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Cup Square Carriage Bolt & Hex Nut 40 x 6:mm
https://www.jewson.co.uk/p/cup-square-carriage-bolt-and-hex-nut-40-x-6-mm-BCD06040
The Cup Square Carriage Bolt and Hex Nut 40 x 6:mm (L x Dia) with zinc plated finish is a domed head bolt used for timber joist construction in buildings and numerous decking applications. The bolt comes with a domed head which helps in installation. It has a round head and square anti-spin shoulder that grips into the fixed part. The zinc oxide acts as a barrier to further oxidation which prevents rusting of the nut. The bolt and nut allows to be fastened with an unthreatened shank. The product conforms to DIN 603 standards.
Features & benefits
- Square neck protects the bolt from turning when nut is tightened
- Zinc coating prevents oxidation
- Heat resistant owing to its make
Specifications
| Product Name | Cup Square Carriage Bolt & Hex Nut 40 x 6:mm |
| Brand | Unifix |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | OJ472058 |
| EAN | 5014196472058 |
| Materials | Mild Steel |
| Range | Carriage Bolts |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Bright Zinc Plated |
| Product Weight | 14.1 g |
| Product Length | 40 mm |
| Diameter | 6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |