M8 Cup Square Carriage Bolt & Nut 150mm Bright Zinc Plated
SKU: BCD08150
The Cup Square Carriage Bolt and Nut Bright Zinc Plated measures M8 x 150:mm L is a domed head bolt used for timber joist construction in buildings and numerous decking applications. It has a round head and square anti-spin shoulder that grips into the fixed part. The zinc oxide acts as a barrier to further oxidation. Manufactured from stainless steel, it is available in a range of sizes to suit varied applications. The screw has an unthreaded shank which helps to slide easily through the top board and gives a strong fixing to a board or wall.
Features & benefits
- Square neck protects the bolt from turning when nut is tightened
- Zinc coating resists corrosion and prevents oxidation
- Built material makes it strong and durable
IDBCD08150
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > M8 Cup Square Carriage Bolt & Nut 150mm Bright Zinc Plated
https://www.jewson.co.uk/p/cup-square-carriage-bolt-and-nut-m8-x-150-mm-BCD08150
The Cup Square Carriage Bolt and Nut Bright Zinc Plated measures M8 x 150:mm L is a domed head bolt used for timber joist construction in buildings and numerous decking applications. It has a round head and square anti-spin shoulder that grips into the fixed part. The zinc oxide acts as a barrier to further oxidation. Manufactured from stainless steel, it is available in a range of sizes to suit varied applications. The screw has an unthreaded shank which helps to slide easily through the top board and gives a strong fixing to a board or wall.
Features & benefits
- Square neck protects the bolt from turning when nut is tightened
- Zinc coating resists corrosion and prevents oxidation
- Built material makes it strong and durable
Specifications
| Product Name | M8 Cup Square Carriage Bolt & Nut 150mm Bright Zinc Plated |
| Brand | Unifix |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | OJ472409 |
| EAN | 5014196472409 |
| Materials | Mild Steel |
| Range | Carriage Bolts |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Bright Zinc Plated |
| Product Weight | 69.6 g |
| Product Length | 150 mm |
| Diameter | 8 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |