Cup Square Carriage Bolt & Nut M8 x 50:mm
SKU: BCD08050
The Cup Square Carriage Bolt and Nut Bright zinc plated product measures M8 x 50:mm L is a domed head bolt used for timber joist construction in buildings and numerous decking applications. It has a round head and square anti-spin shoulder that grips into the fixed part. . The zinc oxide acts as a barrier to further oxidation. Manufactured from stainless steel, it is available in a range of sizes to suit varied applications. The screw has an unthreaded shank which helps to slide easily through the top board and gives a strong fixing to a board or wall.
Features & benefits
- Square neck protects the bolt from turning when nut is tightened
- Zinc coating resists corrosion and prevents oxidation
- Built material makes it strong and durable
IDBCD08050
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Cup Square Carriage Bolt & Nut M8 x 50:mm
https://www.jewson.co.uk/p/cup-square-carriage-bolt-and-nut-m8x-50-mm-BCD08050
The Cup Square Carriage Bolt and Nut Bright zinc plated product measures M8 x 50:mm L is a domed head bolt used for timber joist construction in buildings and numerous decking applications. It has a round head and square anti-spin shoulder that grips into the fixed part. . The zinc oxide acts as a barrier to further oxidation. Manufactured from stainless steel, it is available in a range of sizes to suit varied applications. The screw has an unthreaded shank which helps to slide easily through the top board and gives a strong fixing to a board or wall.
Features & benefits
- Square neck protects the bolt from turning when nut is tightened
- Zinc coating resists corrosion and prevents oxidation
- Built material makes it strong and durable
Specifications
| Product Name | Cup Square Carriage Bolt & Nut M8 x 50:mm |
| Brand | Unifix |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | OJ472270 |
| EAN | 5014196472270 |
| Materials | Mild Steel |
| Range | Carriage Bolts |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Bright Zinc Plated |
| Product Weight | 29.8 g |
| Product Length | 50 mm |
| Diameter | 8 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |