Cuprinol Exterior Wood Preserver 5L Black (BP
SKU: DTCUP049
Cuprinol Exterior Wood Preserver (BP) is an exterior lightly pigmented wood preservative for rough sawn and smooth garden timbers, such as cladding, fencing, sheds, greenhouses and summerhouses. It contains active ingredients that penetrate into the timber to prevent rot, decay and blue stain. It is a water-based product that can be used near plants.
Features & benefits
- Gives long lasting protection against weather, rot and blue stain
- Quick drying
- Water based
- Drying time - 2-6 hours depending on the nature of the surface and the weather conditions
IDDTCUP049
Painting & Decorating > Woodcare > Exterior Woodcare > Cuprinol Exterior Wood Preserver 5L Black (BP
https://www.jewson.co.uk/p/cuprinol-exterior-wood-preserver-black-bp-5l-DTCUP049
Cuprinol Exterior Wood Preserver (BP) is an exterior lightly pigmented wood preservative for rough sawn and smooth garden timbers, such as cladding, fencing, sheds, greenhouses and summerhouses. It contains active ingredients that penetrate into the timber to prevent rot, decay and blue stain. It is a water-based product that can be used near plants.
Features & benefits
- Gives long lasting protection against weather, rot and blue stain
- Quick drying
- Water based
- Drying time - 2-6 hours depending on the nature of the surface and the weather conditions
Specifications
| Product Name | Cuprinol Exterior Wood Preserver 5L Black (BP |
| Brand | Cuprinol |
| Product Type | Wood Preservatives & Treatments |
| Manufacturer Name | Akzo Nobel |
| Manufacturer Part Number | 5095361 |
| EAN | 5010212545881 |
| Colour Family | Blacks |
| Colour | Black |
| Application | Rough sawn and smooth planed timber |
| Pack Quantity | 1 |
| Coverage | 6.2 m2/l |
| Product Width | 178 mm |
| Product Weight | 5.437 kg |
| Product Height | 305 mm |
| Product Depth | 110 mm |
| Volume | 5 l |
| Handle | Yes |
| Application Method | Brush |
| Drying Time Between Coats | Recoat within 2-3 days of previous coat hours |
| Number of Coats | 2-3 coats |
| Cleaning Up | Remove as much product as possible from the brush before cleaning with water |
| VOC | VOC_Low |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |