Cuprinol Sprayable Fence Treatment 5L Forest Oak
SKU: DTCUP236
Cuprinol One Coat Sprayable Fence Treatment has been specially formulated to work with the Cuprinol Sprayers to colour and protect rough sawn timber in a fraction of the time. Its special pigments ensure rich colour and even coverage in just one coat. Cuprinol One Coat Sprayable Fence Treatment is quick drying, low odour and safe to use around plants and pets.
Features & benefits
- Colour and weather protection
- Even coverage in 1 coat
- For use with Cuprinol sprayers or a brush
- Water based
- Drying time - 2-6 hours
IDDTCUP236
Painting & Decorating > Woodcare > Exterior Woodcare > Cuprinol Sprayable Fence Treatment 5L Forest Oak
https://www.jewson.co.uk/p/cuprinol-sprayable-fence-treatment-forest-oak-5l-DTCUP236
Cuprinol One Coat Sprayable Fence Treatment has been specially formulated to work with the Cuprinol Sprayers to colour and protect rough sawn timber in a fraction of the time. Its special pigments ensure rich colour and even coverage in just one coat. Cuprinol One Coat Sprayable Fence Treatment is quick drying, low odour and safe to use around plants and pets.
Features & benefits
- Colour and weather protection
- Even coverage in 1 coat
- For use with Cuprinol sprayers or a brush
- Water based
- Drying time - 2-6 hours
Specifications
| Product Name | Cuprinol Sprayable Fence Treatment 5L Forest Oak |
| Brand | Cuprinol |
| Product Type | Fence & Shed Paints |
| Manufacturer Name | Akzo Nobel |
| Manufacturer Part Number | 5355972 |
| EAN | 5010212650936 |
| Colour Family | Browns |
| Colour | Forest Oak |
| Application | Sheds and fences |
| Pack Quantity | 1 |
| Coverage | 3 m2/l |
| Product Width | 16.2 cm |
| Product Weight | 5.453 kg |
| Product Height | 30 cm |
| Product Depth | 12.5 cm |
| Volume | 5 l |
| Application Method | Sprayer or brush |
| Drying Time Between Coats | 2-6 hours hours |
| Number of Coats | 1 coat |
| Cleaning Up | Remove as much paint as possible from the brush before cleaning with water |
| VOC | VOC_Min |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |