Danfoss Radiator Set with Sensor
SKU: HD3G6008
This radiator set includes RAS-C2 sensor, Bi-Directional Angle Radiator Valve RA-FS and matching lock shield valve RLV-D for 8mm pipes.
Features & benefits
- If water hammer is experienced, a patented flow selection device within the valve can be turned to reverse the water direction inside the valve without the need to drain down the system
- RAS-C2 sensor is packaged together with the innovative flow selectable RA-FS bi-directional valve body
- The RAS-C2 sensor, based upon the tried and tested liquid sensor actuator, is compact and provides highly accurate temperature control
- The sensor incorporates a frost protection setting and a positive off feature, useful if radiators need to be removed for decoration
- Can be mounted either vertically or horizontally in flow or return
- Sensor mounting requires no tools, simply press the sensor onto the valve body and hand tighten a clamping ring to secure
IDHD3G6008
Electrics & Plumbing > Heating > Radiator Valves > Danfoss Radiator Set with Sensor
https://www.jewson.co.uk/p/danfoss-radiator-set-with-sensor-HD3G6008
This radiator set includes RAS-C2 sensor, Bi-Directional Angle Radiator Valve RA-FS and matching lock shield valve RLV-D for 8mm pipes.
Features & benefits
- If water hammer is experienced, a patented flow selection device within the valve can be turned to reverse the water direction inside the valve without the need to drain down the system
- RAS-C2 sensor is packaged together with the innovative flow selectable RA-FS bi-directional valve body
- The RAS-C2 sensor, based upon the tried and tested liquid sensor actuator, is compact and provides highly accurate temperature control
- The sensor incorporates a frost protection setting and a positive off feature, useful if radiators need to be removed for decoration
- Can be mounted either vertically or horizontally in flow or return
- Sensor mounting requires no tools, simply press the sensor onto the valve body and hand tighten a clamping ring to secure
Specifications
| Product Name | Danfoss Radiator Set with Sensor |
| Brand | Danfoss |
| Product Type | Radiator Set |
| Manufacturer Name | Danfoss Ltd |
| Manufacturer Part Number | 013G6008 |
| EAN | 5702425240317 |
| Compliance Approvals | EN215 |
| Warranty Period | 5 years |
| Materials | ABS/PPT/Brass |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Model Number | 013G6008 |
| Colour Family | Multiple Colours |
| Colour | White/Chrome |
| Application | Radiator Set |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Denmark |
| Applicable Standards | EN |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 100 mm |
| Product Weight | 0.51 kg |
| Product Height | 56 mm |
| Product Length | 96 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |