Decibel Anti-Vibration Elastic Sealant f/Mute panel/Dclox 2.5m² per 310ml tube
SKU: DIL01012
Decibel's Dclant is an acrylic acoustic mastic that is designed to improve the overall sound insulation performance of soundproofing systems. Cover all screws / DClox isolation mounts and squeeze into any gaps for great sound insulation performance. Cover Decibel's DCLox anti-vibration mount and DC screws when Mute system panels are installed & levelled, Also suitable to fill small cracks or gaps around edges of soundproofing systems, mastic remains flexible ensuring an acoustic seal is maintained over time.
Features & benefits
- Improves the overall sound insulation performance of soundproofing systems
- Temperature range -20°C to +70°C
IDDIL01012
Building Materials > Insulation > Acoustic Insulation > Decibel Anti-Vibration Elastic Sealant f/Mute panel/Dclox 2.5m² per 310ml tube
https://www.jewson.co.uk/p/dclant-anti-vibration-acoustic-mastic-for-soundproofing-systems-box-of-12-310ml-tubes-DIL01012
Decibel's Dclant is an acrylic acoustic mastic that is designed to improve the overall sound insulation performance of soundproofing systems. Cover all screws / DClox isolation mounts and squeeze into any gaps for great sound insulation performance. Cover Decibel's DCLox anti-vibration mount and DC screws when Mute system panels are installed & levelled, Also suitable to fill small cracks or gaps around edges of soundproofing systems, mastic remains flexible ensuring an acoustic seal is maintained over time.
Features & benefits
- Improves the overall sound insulation performance of soundproofing systems
- Temperature range -20°C to +70°C
Specifications
| Product Name | Decibel Anti-Vibration Elastic Sealant f/Mute panel/Dclox 2.5m² per 310ml tube |
| Brand | Decibel |
| Manufacturer Name | Decibel International Ltd |
| EAN | 3800501917381 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Europe |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 150 mm |
| Product Weight | 4.08 kg |
| Product Height | 200 mm |
| Product Length | 310 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |