Desimpel Heritage Blend 65mm
SKU: BRDES013
Freshfield Lane Brickworks produces a varied selection of clamp-fired stock facing brick sin a range of appealing colours, either with a machine or a handmade variety of rich textural finishesThis product is sourced from several suppliers and may differ in appearance and texture due to regional variants.@NL@
Features & benefits
- Red and Red Multi
- Subject to Availability
IDBRDES013
Building Materials > Bricks & Blocks > Clay Bricks > Desimpel Heritage Blend 65mm
https://www.jewson.co.uk/p/desimpel-heritage-blend-65mm-BRDES013
Freshfield Lane Brickworks produces a varied selection of clamp-fired stock facing brick sin a range of appealing colours, either with a machine or a handmade variety of rich textural finishesThis product is sourced from several suppliers and may differ in appearance and texture due to regional variants.@NL@
Features & benefits
- Red and Red Multi
- Subject to Availability
Specifications
| Product Name | Desimpel Heritage Blend 65mm |
| Brand | Desimpel |
| Manufacturer Name | Various |
| Range | Facing Bricks |
| Colour | Red |
| Pack Quantity | 652 |
| Product Width | 102 mm |
| Product Weight | 2.4 kg |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 215 mm |
| Compression Strength | 12 N/mm2 |
| Water Absorption | 15 % |
| Durability Rating | F2 |
| Manufacturing Process | Stock |
| Texture | Creased |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |