External Oak Door Frame & Cill for Up to a 915 x 2135mm Door and Two 610 x 2135mm Side Lights
SKU: LPDO2380
Perfect to match with our external timber door range. Use this to create a more spacious and appealing entrance to your home.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Perfect for your LPD door
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
- These hardwood frames are reversible, so can suit an open in or an open out door.
IDLPDO2380
Doors & Joinery > Door Frames & Linings > External Door Frames > External Oak Door Frame & Cill for Up to a 915 x 2135mm Door and Two 610 x 2135mm Side Lights
https://www.jewson.co.uk/p/door-frame-universal-unfinished-oak-door-2291-x-2217-LPDO2380
Perfect to match with our external timber door range. Use this to create a more spacious and appealing entrance to your home.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Perfect for your LPD door
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
- These hardwood frames are reversible, so can suit an open in or an open out door.
Specifications
| Product Name | External Oak Door Frame & Cill for Up to a 915 x 2135mm Door and Two 610 x 2135mm Side Lights |
| Brand | LPD Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | UNIOVEST |
| EAN | 5036464017891 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Oak |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour | Oak |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 291 mm |
| Product Weight | 31 kg |
| Product Length | 217 mm |
| Thickness | 68 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |