Door Lining Unfinished Oak Door 0 x 0mm
SKU: LPDO2373
Give your door a neat finish with this Door Lining. Unfinished, this door lining is ready for you to personalise to your own taste.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Perfect for your LPD door
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
IDLPDO2373
Doors & Joinery > Door Frames & Linings > Internal Door Linings & Casings > Door Lining Unfinished Oak Door 0 x 0mm
https://www.jewson.co.uk/p/door-lining-unfinished-oak-door-0-x-0-LPDO2373
Give your door a neat finish with this Door Lining. Unfinished, this door lining is ready for you to personalise to your own taste.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Perfect for your LPD door
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid core
Specifications
| Product Name | Door Lining Unfinished Oak Door 0 x 0mm |
| Brand | LPD Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | OAKDL22108 |
| EAN | 5036464017822 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Oak |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour | Oak |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 108 mm |
| Product Weight | 15 kg |
| Product Length | 130 mm |
| Thickness | 90 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |