Dorma BTS75V Floor Spring 1100mm W
SKU: HWDMA540
Dorma BTS75V Floor Spring 1100mm (W) is the ideal door closer for single or double active doors. Floor Spring extends from the functional standard of the hold open systems to virtually invisible closing solutions integrated into the floor or door bottom. The product holds the door in one position as per the user’s requirements.
Features & benefits
- Reduced stocking requirements thanks to separate, interchangeable spindles
- Constant, temperature independent closing cycle
- Highly efficient mechanism gives maximum user convenience
- Concealed installation for maximum visual elegance
- Successfully third party tested to BS EN1154
IDHWDMA540
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > Dorma BTS75V Floor Spring 1100mm W
https://www.jewson.co.uk/p/dorma-bts75v-floor-spring-1100mm-w-HWDMA540
Dorma BTS75V Floor Spring 1100mm (W) is the ideal door closer for single or double active doors. Floor Spring extends from the functional standard of the hold open systems to virtually invisible closing solutions integrated into the floor or door bottom. The product holds the door in one position as per the user’s requirements.
Features & benefits
- Reduced stocking requirements thanks to separate, interchangeable spindles
- Constant, temperature independent closing cycle
- Highly efficient mechanism gives maximum user convenience
- Concealed installation for maximum visual elegance
- Successfully third party tested to BS EN1154
Specifications
| Product Name | Dorma BTS75V Floor Spring 1100mm W |
| Brand | Dorma |
| Product Type | Floor Springs |
| Manufacturer Name | Dormakaba Group |
| Manufacturer Part Number | 61701000 |
| EAN | 4021226010839 |
| Compliance Approvals | BS EN1154, CE, CF 127 |
| Warranty Period | 2 years |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | BTS75V |
| Colour Family | Metals |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Switzerland |
| Product Width | 100 mm |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |