Dow Dowsil 785 Sanitary Silicone Sealant 310ml Clear
SKU: CMDWCSC5
Dow Dowsil 785+ is a one-part, silicone sealant specifically designed for the sealing of sanitary fittings, including baths, showers, sinks, urinals and ceramic tile joints. It protects against salmonella, E.coli and MRSA.
Features & benefits
- Contains a fungicide to resist mould growth
- Fast cure - Tack free in 30 minutes
- Joint movement capability +/-20%
- Conforms to ISO 11600-F-20LM
IDCMDWCSC5
Tools & Fixings > Sealants & Adhesives > Sealants > Dow Dowsil 785 Sanitary Silicone Sealant 310ml Clear
https://www.jewson.co.uk/p/dow-corning-785-sanitary-silicone-sealant-310ml-clear-CMDWCSC5
Dow Dowsil 785+ is a one-part, silicone sealant specifically designed for the sealing of sanitary fittings, including baths, showers, sinks, urinals and ceramic tile joints. It protects against salmonella, E.coli and MRSA.
Features & benefits
- Contains a fungicide to resist mould growth
- Fast cure - Tack free in 30 minutes
- Joint movement capability +/-20%
- Conforms to ISO 11600-F-20LM
Specifications
| Product Name | Dow Dowsil 785 Sanitary Silicone Sealant 310ml Clear |
| Brand | Dowsil |
| Product Type | Silicones |
| Manufacturer Name | Dow |
| Manufacturer Part Number | 3279111/C05 |
| EAN | 5413278248589 |
| Product Width | 5 cm |
| Product Weight | 3.8 kg |
| Product Height | 23.5 cm |
| Product Length | 5 cm |
| Volume | 310 ml |
| Compliance Approvals | ISO 22196\:2007 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Clear |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.