Downham 9 Light Glazed Primed White Door 2040 x 826 x 40mm
SKU: LPDO1363
Clear bevelled glazed panels feature decorative bars, with a raised shaped panel in a primed solid core and a white finish.
Features & benefits
- Engineered Construction
- 9 Lights With Clear Bevelled Glass
- Ready for a final top coat
- Solid core
IDLPDO1363
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal Primed Doors > Downham 9 Light Glazed Primed White Door 2040 x 826 x 40mm
https://www.jewson.co.uk/p/downham-9l-glazed-primed-white-door-826-x-2040-LPDO1363
Clear bevelled glazed panels feature decorative bars, with a raised shaped panel in a primed solid core and a white finish.
Features & benefits
- Engineered Construction
- 9 Lights With Clear Bevelled Glass
- Ready for a final top coat
- Solid core
Specifications
| Product Name | Downham 9 Light Glazed Primed White Door 2040 x 826 x 40mm |
| Brand | LPD Doors |
| Product Type | Glazed Internal Primed Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | WFDOWCG826 |
| EAN | 5036464003214 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Manufactured Wood |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | Traditional |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Primed |
| Product Width | 826 mm |
| Product Weight | 29 kg |
| Product Height | 2040 mm |
| Thickness | 40 mm |
| Number of Windows | 9 Light |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). | Your delivery cost will show on next screen |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |