Drivetex Heavy Duty Driveway Membrane 11.1 x 4.5m
SKU: LSGDGF45
The Drivetex Heavy Duty Driveway Membrane 11.1 x 4.5m (L x W) is a non-woven geotexile, professional driveway fabric, to be used beneath sub-base layers to prevent sinking and rutting, providing the best performance in ground stabilisation, filtration and drainage. Drivetex is suitable for driveways, roads and drainage applications.
Features & benefits
- Prevents sinking and rutting caused by settlement of aggregates
- Separates soil and aggregate layers
- High performance for areas of vehicle use
- Excellent filtration and drainage
IDLSGDGF45
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Weed Membrane & Geotextiles > Drivetex Heavy Duty Driveway Membrane 11.1 x 4.5m
https://www.jewson.co.uk/p/drivetex-heavy-duty-driveway-membrane-11-1-x-4-5m-LSGDGF45
The Drivetex Heavy Duty Driveway Membrane 11.1 x 4.5m (L x W) is a non-woven geotexile, professional driveway fabric, to be used beneath sub-base layers to prevent sinking and rutting, providing the best performance in ground stabilisation, filtration and drainage. Drivetex is suitable for driveways, roads and drainage applications.
Features & benefits
- Prevents sinking and rutting caused by settlement of aggregates
- Separates soil and aggregate layers
- High performance for areas of vehicle use
- Excellent filtration and drainage
Specifications
| Product Name | Drivetex Heavy Duty Driveway Membrane 11.1 x 4.5m |
| Brand | DRIVETEX |
| Manufacturer Name | Growtivation |
| Manufacturer Part Number | DGF45 |
| EAN | 5055352200023 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Polypropylene |
| Range | Geotextile Fabric |
| Colour | Grey |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Coverage | 50 m2 |
| Product Width | 4.5 m |
| Product Weight | 4.5 kg |
| Product Length | 11.1 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |