Hydroflo Side Inlet Valve
SKU: DUDF0003
Designed for use as a replacement in most plastic and ceramic exposed and concealed cisterns
Features & benefits
- Professional ½" BSP brass tail
- Compact body and float assembly
- New simple and efficient 2-piece filter design
- Unique float arm makes it impossible for the float to become detached
IDDUDF0003
Hydroflo Side Inlet Valve
https://www.jewson.co.uk/p/dudley-hydroflo-brass-side-inlet-compact-airgap-valve-DUDF0003
Designed for use as a replacement in most plastic and ceramic exposed and concealed cisterns
Features & benefits
- Professional ½" BSP brass tail
- Compact body and float assembly
- New simple and efficient 2-piece filter design
- Unique float arm makes it impossible for the float to become detached
Specifications
| Product Name | Hydroflo Side Inlet Valve |
| Brand | Dudley |
| Product Type | Valves |
| Manufacturer Name | Thomas Dudley |
| Manufacturer Part Number | PSPBVH324298 |
| EAN | 5013241048620 |
| Warranty Period | 10 years |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Inlet Valves |
| Colour | Brass |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Brass |
| Product Weight | 0.14 kg |
| Product Height | 80 mm |
| Product Length | 250 mm |
| Product Depth | 170 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |