Turbo Edge Adjustable Duoflush Syphon
SKU: DUDF0001
Our best ever syphon fits in all syphon flush ceramic and plastic WC cisterns
Features & benefits
- The World's most compact syphon
- Height adjustable from 7½” (191mm) to 9½” (241mm)
- Retrofits onto all existing Dudley downlegs; Turbo 88 Adjustable and Fixed Height, S44R and S1-11 syphon downlegs
- The best performing syphon that fits all cisterns
- User-friendly light-touch operation
- Fully captive yellow fixing pin does not need to be removed to install syphon, easing installation
- Convertible to single flush
- WRAS approved
IDDUDF0001
Turbo Edge Adjustable Duoflush Syphon
https://www.jewson.co.uk/p/dudley-turbo-edge-adjustable-compact-syphon-DUDF0001
Our best ever syphon fits in all syphon flush ceramic and plastic WC cisterns
Features & benefits
- The World's most compact syphon
- Height adjustable from 7½” (191mm) to 9½” (241mm)
- Retrofits onto all existing Dudley downlegs; Turbo 88 Adjustable and Fixed Height, S44R and S1-11 syphon downlegs
- The best performing syphon that fits all cisterns
- User-friendly light-touch operation
- Fully captive yellow fixing pin does not need to be removed to install syphon, easing installation
- Convertible to single flush
- WRAS approved
Specifications
| Product Name | Turbo Edge Adjustable Duoflush Syphon |
| Brand | Dudley |
| Product Type | Duoflush Syphons |
| Manufacturer Name | Thomas Dudley |
| Manufacturer Part Number | PSPSY8370873 |
| EAN | 5013241096119 |
| Warranty Period | 10 years |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Weight | 0.421 kg |
| Product Height | 145.5 mm |
| Product Length | 83 mm |
| Product Depth | 275 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |