Dulux Primer & Undercoat For Wood 750ml
SKU: LDRPL023
Dulux Primer & Undercoat for Wood is a quick dry primer and undercoat which is convenient to use. Suitable for most interior and exterior new or bare wood.
Features & benefits
- Quick Drying
- Water based
IDLDRPL023
Painting & Decorating > Paint > Interior Paint > Dulux Primer & Undercoat For Wood 750ml
https://www.jewson.co.uk/p/dulux-primer-and-undercoat-for-wood-750ml-LDRPL023
Dulux Primer & Undercoat for Wood is a quick dry primer and undercoat which is convenient to use. Suitable for most interior and exterior new or bare wood.
Features & benefits
- Quick Drying
- Water based
Specifications
| Product Name | Dulux Primer & Undercoat For Wood 750ml |
| Brand | Dulux |
| Product Type | Metal & Wood Primers & Undercoats |
| Manufacturer Name | AkzoNobel |
| Manufacturer Part Number | 5092089 |
| EAN | 5010212444474 |
| Application | Interior & exterior new and bare wood |
| Pack Quantity | 1 |
| Coverage | 16 m2/l |
| Product Width | 10.1 cm |
| Product Weight | 1.09 kg |
| Product Height | 11.9 cm |
| Product Depth | 10.1 cm |
| Volume | 750 ml |
| Drying Time | 2 hours |
| Application Method | Brush |
| Drying Time Between Coats | 2 hours hours |
| Number of Coats | 2 coats |
| Cleaning Up | Remove as much paint as possible from the equipment before cleaning with water |
| VOC | VOC_Min |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |