Dulux Trade High Gloss 5L Black
SKU: LDTGH5BL
Dulux Trade High Gloss uses a solvent-based formulation which offers excellent flow, giving surfaces a tough, durable high gloss finish. Suitable for use on interior and exterior wood and metal surfaces.
Features & benefits
- Tough durable finish
- Excellent flow and opacity
- Solvent based
- Drying time - 4-6 hours
IDLDTGH5BL
Painting & Decorating > Paint > Interior Paint > Dulux Trade High Gloss 5L Black
https://www.jewson.co.uk/p/dulux-trade-high-gloss-black-5l-LDTGH5BL
Dulux Trade High Gloss uses a solvent-based formulation which offers excellent flow, giving surfaces a tough, durable high gloss finish. Suitable for use on interior and exterior wood and metal surfaces.
Features & benefits
- Tough durable finish
- Excellent flow and opacity
- Solvent based
- Drying time - 4-6 hours
Specifications
| Product Name | Dulux Trade High Gloss 5L Black |
| Brand | Dulux Trade |
| Product Type | Metal & Wood Paints |
| Manufacturer Name | AkzoNobel |
| Manufacturer Part Number | 5184007 |
| EAN | 5010212570845 |
| Colour Family | Blacks |
| Colour | Black |
| Application | For use on interior wood and metal |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Gloss |
| Coverage | 18 m2/l |
| Product Width | 17.9 cm |
| Product Weight | 5.127 kg |
| Product Height | 23.3 cm |
| Product Depth | 17.9 cm |
| Volume | 5 l |
| Application Method | Brush or roller |
| Drying Time Between Coats | 16-24 hours hours |
| Cleaning Up | Remove as much paint as possible from the equipment before cleaning with brush cleaner |
| VOC | VOC_High |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |