Dulux Trade Wood Primer 1L White
SKU: LDSPW3WH
Dulux Trade Wood Primer 1L White is a general-purpose, solvent-based primer suitable for use on all types of soft and hardwoods. It can be used indoors and outdoors, and covers up to 15m2 per litre and will take roughly 4-6 hours to dry.
Features & benefits
- Provides excellent adhesion
- Solvent based
- For use on softwoods and hardwoods
- Designed for use with interior wood
- Coverage up to 18m² per litre
IDLDSPW3WH
Painting & Decorating > Paint > Interior Paint > Dulux Trade Wood Primer 1L White
https://www.jewson.co.uk/p/dulux-trade-primer-wood-white-1-litre-LDSPW3WH
Dulux Trade Wood Primer 1L White is a general-purpose, solvent-based primer suitable for use on all types of soft and hardwoods. It can be used indoors and outdoors, and covers up to 15m2 per litre and will take roughly 4-6 hours to dry.
Features & benefits
- Provides excellent adhesion
- Solvent based
- For use on softwoods and hardwoods
- Designed for use with interior wood
- Coverage up to 18m² per litre
Specifications
| Product Name | Dulux Trade Wood Primer 1L White |
| Brand | Dulux Trade |
| Product Type | Metal & Wood Primers & Undercoats |
| Manufacturer Name | AkzoNobel |
| Manufacturer Part Number | 5183280 |
| EAN | 5010212569900 |
| Warranty Period | 12 months |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 5183280 |
| Colour Family | Whites |
| Colour | White |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Coverage | 13 m2 |
| Product Width | 108 mm |
| Product Weight | 1.422 kg |
| Product Length | 108 mm |
| Volume | 5 l |
| Area Of Application | For use on softwoods and hardwoods |
| Application Method | Conventional spray |
| Cleaning Up | Remove as much paint as possible from the equipment before cleaning with water |
| VOC | VOC_High |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |