Dulux Trade Scuffshield Matt Extra Deep Base 5L
SKU: D5518973
Ultimate Scuff Resistance
Features & benefits
- Perfect for use in high traffic environments
- Available in the full Dulux Trade tinted colour range
- Cleanable Matt Finish
- Water based
- Drying time dependent on temperature/humidity
IDD5518973
Painting & Decorating > Paint > Specialist Paint > Dulux Trade Scuffshield Matt Extra Deep Base 5L
https://www.jewson.co.uk/p/dulux-trade-scuffsheild-matt-extra-deep-base-5l-D5518973
Ultimate Scuff Resistance
Features & benefits
- Perfect for use in high traffic environments
- Available in the full Dulux Trade tinted colour range
- Cleanable Matt Finish
- Water based
- Drying time dependent on temperature/humidity
Specifications
| Product Name | Dulux Trade Scuffshield Matt Extra Deep Base 5L |
| Brand | Dulux Trade |
| Product Type | Walls & Ceilings Specialist Paints |
| Manufacturer Name | AkzoNobel |
| Manufacturer Part Number | 5518973 |
| EAN | 5010212657775 |
| Application | For use on interior walls and ceilings |
| Pack Quantity | 1 |
| Coverage | 16 m2/l |
| Product Width | 19 cm |
| Product Weight | 7.27 kg |
| Product Height | 23.5 cm |
| Product Depth | 18 cm |
| Volume | 5 l |
| Application Method | Brush.roller,airless spray |
| Drying Time Between Coats | 4-6 hours hours |
| Number of Coats | 2 coats |
| Cleaning Up | Remove as much paint as possible from the equipment before cleaning with water |
| VOC | VOC_Low |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |