Dulux Trade Weathershield Smooth Masonry Paint 7.5L Magnolia
SKU: D5583720
Dulux Trade Weathershield Smooth Masonry Paint 7.5L Magnolia is an exterior quality emulsion paint based acrylic resin with a professional quality and durable finish. The product provides a long lasting coating with good adhesion and resistance to moisture and alkali attack. A smooth paint tolerant to showers or cold weather during application, and it can be applied to masonry surfaces at virtually any time. Easy to apply with a drying time of 2 to 4 hours, and provides a good coverage of 16m2/l.
Features & benefits
- Contains fungicide to inhibit mould growth
- Quick drying ensures low dirt pickup
- Moisture resistant hence the the paint is ideal for use in high humidity regions
- Low odour
- Weatherproof
IDD5583720
Painting & Decorating > Paint > Exterior Paint > Dulux Trade Weathershield Smooth Masonry Paint 7.5L Magnolia
https://www.jewson.co.uk/p/dulux-trade-weathershield-masonry-paint-7-5l-magnolia-D5583720
Dulux Trade Weathershield Smooth Masonry Paint 7.5L Magnolia is an exterior quality emulsion paint based acrylic resin with a professional quality and durable finish. The product provides a long lasting coating with good adhesion and resistance to moisture and alkali attack. A smooth paint tolerant to showers or cold weather during application, and it can be applied to masonry surfaces at virtually any time. Easy to apply with a drying time of 2 to 4 hours, and provides a good coverage of 16m2/l.
Features & benefits
- Contains fungicide to inhibit mould growth
- Quick drying ensures low dirt pickup
- Moisture resistant hence the the paint is ideal for use in high humidity regions
- Low odour
- Weatherproof
Specifications
| Product Name | Dulux Trade Weathershield Smooth Masonry Paint 7.5L Magnolia |
| Brand | Dulux Trade |
| Product Type | Masonry Paints |
| Manufacturer Name | Akzo Nobel ICI Paints |
| Manufacturer Part Number | 5583720 |
| EAN | 5010212661062 |
| Materials | Terbutryn |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 5583720 |
| Colour Family | Beiges/Creams |
| Colour | Magnolia |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 266 mm |
| Product Weight | 10.633 kg |
| Product Length | 266 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |