Dulux Trade Weathershield Smooth Masonry Pure Brilliant White 5L
SKU: D5583711
Dulux Trade Weathershield Smooth Masonry Paint is a high-quality decorative coating for exterior walls. It is formulated for professional use; being easy to apply and has excellent opacity. The 2021 formulation includes a new and improved active ingredient to inhibit the growth of mould & algae within the paint film and helps it stay cleaner for longer. The addition of Anti-fade technology delivers longer lasting colour.
Features & benefits
- Superior protection from mould & algae
- Anti-fade Technology for longer lasting colour
- 15 years protection (BBA approved)
- Water based
- Excellent Opacity
IDD5583711
Painting & Decorating > Paint > Exterior Paint > Dulux Trade Weathershield Smooth Masonry Pure Brilliant White 5L
https://www.jewson.co.uk/p/dulux-trade-weathershield-smooth-masonry-pure-brilliant-white-5l-D5583711
Dulux Trade Weathershield Smooth Masonry Paint is a high-quality decorative coating for exterior walls. It is formulated for professional use; being easy to apply and has excellent opacity. The 2021 formulation includes a new and improved active ingredient to inhibit the growth of mould & algae within the paint film and helps it stay cleaner for longer. The addition of Anti-fade technology delivers longer lasting colour.
Features & benefits
- Superior protection from mould & algae
- Anti-fade Technology for longer lasting colour
- 15 years protection (BBA approved)
- Water based
- Excellent Opacity
Specifications
| Product Name | Dulux Trade Weathershield Smooth Masonry Pure Brilliant White 5L |
| Brand | Dulux Trade |
| Product Type | Masonry Paints |
| Manufacturer Name | AkzoNobel |
| Manufacturer Part Number | 5583711 |
| EAN | 5010212660980 |
| Colour Family | Whites |
| Colour | Pure Brilliant White |
| Application | For use on exterior walls |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Smooth |
| Coverage | 16 m2/l |
| Product Width | 17.8 cm |
| Product Weight | 6650 kg |
| Product Height | 23.5 cm |
| Product Depth | 17.8 cm |
| Volume | 5 l |
| Drying Time | 30 minutes |
| Application Method | Brush.roller,airless spray,conventional spray |
| Drying Time Between Coats | 2-4 hours hours |
| Number of Coats | 2 coats |
| Cleaning Up | Remove as much paint as possible from the equipment before cleaning with water |
| VOC | VOC_Min |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |