EARTHWORX Geotextile Fabric 100 x 4.5m
SKU: LSGRF450
EARTHWORX Geotextile Fabric 100 x 4.5m (L x W), is manufactured from polypropylene. It is mainly used for suppressing weeds. The multi purpose fabric is ideal for use in patios, lawns or pedestrian areas. Earthworx separates aggregates from soil preventing mixture and improves the efficiency of the drain.
Features & benefits
- Withstands high impact pressure
- Weatherproof
IDLSGRF450
Landscaping > Driveways & Garden Paving > Weed Membrane & Geotextiles > EARTHWORX Geotextile Fabric 100 x 4.5m
https://www.jewson.co.uk/p/earthworx-geotextile-fabric-100-x-4-5m-LSGRF450
EARTHWORX Geotextile Fabric 100 x 4.5m (L x W), is manufactured from polypropylene. It is mainly used for suppressing weeds. The multi purpose fabric is ideal for use in patios, lawns or pedestrian areas. Earthworx separates aggregates from soil preventing mixture and improves the efficiency of the drain.
Features & benefits
- Withstands high impact pressure
- Weatherproof
Specifications
| Product Name | EARTHWORX Geotextile Fabric 100 x 4.5m |
| Brand | EARTHWORX |
| Manufacturer Name | Growtivation |
| Manufacturer Part Number | EGF450 |
| Materials | Polypropylene |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 4.5 m |
| Product Length | 4500 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |