EARTHWORX Groundrings Grass 500 x 500 x 30mm Black
SKU: LSGRS500
EARTHWORX Groundrings Grass 500 x 500 x 30mm (L x W x D) Black, is manufactured from plastic. It is used for stabilising and reinforcing grass parking surfaces. This panel prevents compaction of the root zone layer. Each cell of the panel measures 50mm diameter.
Features & benefits
- Withstands high impact pressure
- Weatherproof
IDLSGRS500
Landscaping > Lawns & Planting > Lawn Turf > EARTHWORX Groundrings Grass 500 x 500 x 30mm Black
https://www.jewson.co.uk/p/earthworx-groundrings-grass-500-x-500-x-30mm-black-LSGRS500
EARTHWORX Groundrings Grass 500 x 500 x 30mm (L x W x D) Black, is manufactured from plastic. It is used for stabilising and reinforcing grass parking surfaces. This panel prevents compaction of the root zone layer. Each cell of the panel measures 50mm diameter.
Features & benefits
- Withstands high impact pressure
- Weatherproof
Specifications
| Product Name | EARTHWORX Groundrings Grass 500 x 500 x 30mm Black |
| Brand | EARTHWORX |
| Manufacturer Name | Growtivation |
| Manufacturer Part Number | GRS500 |
| Materials | Plastic |
| Colour | Black |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Smooth |
| Coverage | 1 m2 |
| Product Width | 500 mm |
| Product Length | 500 mm |
| Product Depth | 30 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). | Your delivery cost will be calculated at checkout |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |