Frisco Grade 11 Ball Bearing Hinges 102 x 76 x 2.7mm 2 Pieces
SKU: HWAF0970
Frisco Grade 11 Ball Bearing Hinges 102 x 76 x 2.7mm (H x W x T) Bright Zinc Plated 2 Pieces. Designed with two leaves that is connected by centre pin and barrel system. Ball bearing of the hinges reduces friction.
Features & benefits
- Finish prevents tarnishing
- Corrosion resistant
- FD60 minutes fire rating
- BS EN 1935 Grade 11
- Comes with screws
IDHWAF0970
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > Frisco Grade 11 Ball Bearing Hinges 102 x 76 x 2.7mm 2 Pieces
https://www.jewson.co.uk/p/eclipse-grade-11-ball-bearing-hinges-102-x-76-x-2-7mm-2-pieces-HWAF0970
Frisco Grade 11 Ball Bearing Hinges 102 x 76 x 2.7mm (H x W x T) Bright Zinc Plated 2 Pieces. Designed with two leaves that is connected by centre pin and barrel system. Ball bearing of the hinges reduces friction.
Features & benefits
- Finish prevents tarnishing
- Corrosion resistant
- FD60 minutes fire rating
- BS EN 1935 Grade 11
- Comes with screws
Specifications
| Product Name | Frisco Grade 11 Ball Bearing Hinges 102 x 76 x 2.7mm 2 Pieces |
| Brand | Frisco |
| Product Type | Hinges |
| Manufacturer Name | Frisco |
| Manufacturer Part Number | 14877 |
| EAN | 5032968148772 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Brass |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Ball Bearing Hinges |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Satin Nickel Plated |
| Product Width | 76 mm |
| Product Height | 102 mm |
| Thickness | 2.7 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |