Eclipse Necked Barrel Bolt 152 x 25mm Polished Chrome Plated
SKU: HFR11460
The Eclipse Necked Barrel Bolt 152 x 25mm (H x W) in a polished chrome plated finish is fixed onto doors for security applications. This bolt can be slid into the staple, and the finger knob is rotated in order to get it into locked position. This product can be used on toilet doors, bathroom doors and all doors.
Features & benefits
- Featured with pre drilled fixing holes
- Corrosion resistant
- Rust free to ensure long lasting
IDHFR11460
Doors & Joinery > Ironmongery > Door Locks & Security > Eclipse Necked Barrel Bolt 152 x 25mm Polished Chrome Plated
https://www.jewson.co.uk/p/eclipse-necked-barrel-bolt-152-x-25mm-polished-chrome-plated-HFR11460
The Eclipse Necked Barrel Bolt 152 x 25mm (H x W) in a polished chrome plated finish is fixed onto doors for security applications. This bolt can be slid into the staple, and the finger knob is rotated in order to get it into locked position. This product can be used on toilet doors, bathroom doors and all doors.
Features & benefits
- Featured with pre drilled fixing holes
- Corrosion resistant
- Rust free to ensure long lasting
Specifications
| Product Name | Eclipse Necked Barrel Bolt 152 x 25mm Polished Chrome Plated |
| Brand | Eclipse |
| Product Type | Door Bolt |
| Manufacturer Name | Frisco |
| Manufacturer Part Number | 11460 |
| EAN | 5032968114609 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Barrel Bolt |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Polished Chrome |
| Product Width | 25 mm |
| Product Height | 152 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |