EJ D400 Pedestrian Hinged Gully Grating and Frame 420 x 420mm
SKU: MCKD50DP
The EJ D400 Pedestrian Hinged Integrity Gully Grating and Frame 420 x 420 x 100mm (L x W x D) Black is manufactured from ductile iron.
Features & benefits
- Ductile iron to ISO 1083 for improved weight-to-strength ratio
- Conforms to BS EN ISO 1461 class D 400
- Captive-hinged for easy access and increased security
- Manufactured under an ISO 9001:2015 Quality System
- Anti movement technology for improved bonding to bedding material
IDMCKD50DP
Electrics & Plumbing > Drainage > Below Ground Drainage > EJ D400 Pedestrian Hinged Gully Grating and Frame 420 x 420mm
https://www.jewson.co.uk/p/ej-pedestrian-hinged-gully-grating-and-frame-420-x-420mm-l-x-w-black-MCKD50DP
The EJ D400 Pedestrian Hinged Integrity Gully Grating and Frame 420 x 420 x 100mm (L x W x D) Black is manufactured from ductile iron.
Features & benefits
- Ductile iron to ISO 1083 for improved weight-to-strength ratio
- Conforms to BS EN ISO 1461 class D 400
- Captive-hinged for easy access and increased security
- Manufactured under an ISO 9001:2015 Quality System
- Anti movement technology for improved bonding to bedding material
Specifications
| Product Name | EJ D400 Pedestrian Hinged Gully Grating and Frame 420 x 420mm |
| Brand | EJ |
| Manufacturer Name | EJ |
| Manufacturer Part Number | KD50DP |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Ductile Iron |
| Commercial Or Domestic Use | Commercial |
| Range | Gully Gratings |
| Model Number | KD50DP |
| Colour | Black |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Black Coated |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | Yes |
| Product Width | 420 mm |
| Product Weight | 48 kg |
| Product Length | 420 mm |
| Product Depth | 100 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |