Elizabethan Hardwood Dowelled Door 813 x 2032mm
SKU: LPDO2187
Go traditional with this Elizabethan door design in hardwood, featuring various raised shaped panels and a rectangular unglazed panel.
Features & benefits
- Mortice and Tenon construction
- 1 unglazed panel ready to be personalised
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid Core
IDLPDO2187
Doors & Joinery > External Doors > External Hardwood Doors > Elizabethan Hardwood Dowelled Door 813 x 2032mm
https://www.jewson.co.uk/p/elizabethan-hardwood-dowelled-door-813-x-2032-LPDO2187
Go traditional with this Elizabethan door design in hardwood, featuring various raised shaped panels and a rectangular unglazed panel.
Features & benefits
- Mortice and Tenon construction
- 1 unglazed panel ready to be personalised
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid Core
Specifications
| Product Name | Elizabethan Hardwood Dowelled Door 813 x 2032mm |
| Brand | LPD Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | LIZ323 |
| EAN | 5036464000305 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Hardwood |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour | Hardwood |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 813 mm |
| Product Weight | 29 kg |
| Product Length | 2032 mm |
| Thickness | 44 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |