Elka Water Resistant Laminate Flooring Pebble 8 x 192 x 1251mm
SKU: UNELK026
Elka’s laminate range is one of the more superior laminate flooring ranges available on the market. Designed to look great and stand the test of time, we apply strict standards to each board, ensuring maximum strength and a flawless finish. The v-groove technology is an advanced bevel edging which helps to create a look that reflects the natural qualities of real wood flooring.
Features & benefits
- Water Resistant- suitable to install in kitchens & bathrooms
- Easy installation- Uniclic locking system
- Natural look & feel- realistic design and texture to give you the look of real wood, without the price tag
- Durable- scratch & stain resistant
- Hygenic allergy friendly floor
- Easy to clean- antic static coating makes it easy to clean and keep clean
- Sustainable- PEFC certified and made from 100% recovered wood
- Compatible with underfloor heating
- Close match accessories available
IDUNELK026
Building Materials > Flooring > Laminate Flooring > Elka Water Resistant Laminate Flooring Pebble 8 x 192 x 1251mm
https://www.jewson.co.uk/p/elka-water-resistant-laminate-flooring-pebble-8-x-192-x-1251mm-UNELK026
Elka’s laminate range is one of the more superior laminate flooring ranges available on the market. Designed to look great and stand the test of time, we apply strict standards to each board, ensuring maximum strength and a flawless finish. The v-groove technology is an advanced bevel edging which helps to create a look that reflects the natural qualities of real wood flooring.
Features & benefits
- Water Resistant- suitable to install in kitchens & bathrooms
- Easy installation- Uniclic locking system
- Natural look & feel- realistic design and texture to give you the look of real wood, without the price tag
- Durable- scratch & stain resistant
- Hygenic allergy friendly floor
- Easy to clean- antic static coating makes it easy to clean and keep clean
- Sustainable- PEFC certified and made from 100% recovered wood
- Compatible with underfloor heating
- Close match accessories available
Specifications
| Product Name | Elka Water Resistant Laminate Flooring Pebble 8 x 192 x 1251mm |
| Brand | Elka |
| Product Type | Laminate Flooring |
| Manufacturer Name | Unilin Flooring |
| Manufacturer Part Number | ELV183AP |
| EAN | 5400818709884 |
| Warranty Period | 25 years |
| Materials | HDF |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour Family | Greys |
| Colour | Grey |
| Application | Click, floor covering |
| BS EN Fire rating/performance classifications | Cfl-s1 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Belgium |
| Applicable Standards | PEFC certified |
| Finish | Embossed in register, matt |
| Coverage | 2.179 m2 |
| Product Width | 192 mm |
| Product Weight | 15.234 kg |
| Product Height | 8 mm |
| Product Length | 1261 mm |
| Thickness | 8 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |