ERA 2-Hook Multipoint Door Lock
SKU: E634585Z
ERA 2-Hook Multipoint Door Lock is ideal for use on standard residential doors. The non handed lock with easily reversible latch bolt minimises stock requirements. The split spindle function helps in lever pad handle application.
Features & benefits
- Twin brass hooks for anti separation, protects the door from being jemmied
- Bi-directional throw of all locking feature for enhanced anti-lift
- Non handed lock with easily reversible latch bolt to minimise stock requirements
- Split spindle function for Lever Pad handle application and snib facility as standard
- Tested to the highest technical standards and latest security requirements
IDE634585Z
Doors & Joinery > Ironmongery > Door Locks & Security > ERA 2-Hook Multipoint Door Lock
https://www.jewson.co.uk/p/era-2-hook-multipoint-door-lock-E634585Z
ERA 2-Hook Multipoint Door Lock is ideal for use on standard residential doors. The non handed lock with easily reversible latch bolt minimises stock requirements. The split spindle function helps in lever pad handle application.
Features & benefits
- Twin brass hooks for anti separation, protects the door from being jemmied
- Bi-directional throw of all locking feature for enhanced anti-lift
- Non handed lock with easily reversible latch bolt to minimise stock requirements
- Split spindle function for Lever Pad handle application and snib facility as standard
- Tested to the highest technical standards and latest security requirements
Specifications
| Product Name | ERA 2-Hook Multipoint Door Lock |
| Brand | ERA |
| Product Type | Multipoint Door Lock |
| Manufacturer Name | ERA |
| Manufacturer Part Number | 6345-602-85ZB |
| EAN | 5011988054553 |
| Compliance Approvals | PAS 24:2012 as part of a compliant doorset |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials |
Steel
Brass |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | 6345-602-85ZB |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Finish | Steel |
| Product Width | 20 mm |
| Product Weight | 2.5 kg |
| Product Height | 20 mm |
| Product Depth | 63 mm |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |