ERA 35/35 6 Pin Oval Profile Double Door Cylinder 70mm Satin
SKU: ER401251
ERA 35/35 6 Pin Oval Profile Double Door Cylinder 70mm L Satin ensures controlled key access from both sides of the lock. This is designed with a 6-pin bumping resistant that is manufactured from solid brass with 35 x 35mm length (A and B) on both sides. The anti pick, anti plug and anti drill features of the cylinder lock offer excellent resistance to forced entry. Each cylinder is supplied with 3 keys and offers 100,000 key variations for added security. Perfect for oval cylinder operated mortice locks and multi-point locks.
Features & benefits
- Ideal for locations that require controlled access from both sides of the lock
- Suits all Euro type mortice locks and multi-point lock products
- Supplied with 3 cut keys
- Anti pick security
- 30,000 differs
IDER401251
Doors & Joinery > Ironmongery > Door Locks & Security > ERA 35/35 6 Pin Oval Profile Double Door Cylinder 70mm Satin
https://www.jewson.co.uk/p/era-3535-6-pin-oval-profile-double-door-cylinder-70mm-l-satin-ER401251
ERA 35/35 6 Pin Oval Profile Double Door Cylinder 70mm L Satin ensures controlled key access from both sides of the lock. This is designed with a 6-pin bumping resistant that is manufactured from solid brass with 35 x 35mm length (A and B) on both sides. The anti pick, anti plug and anti drill features of the cylinder lock offer excellent resistance to forced entry. Each cylinder is supplied with 3 keys and offers 100,000 key variations for added security. Perfect for oval cylinder operated mortice locks and multi-point locks.
Features & benefits
- Ideal for locations that require controlled access from both sides of the lock
- Suits all Euro type mortice locks and multi-point lock products
- Supplied with 3 cut keys
- Anti pick security
- 30,000 differs
Specifications
| Product Name | ERA 35/35 6 Pin Oval Profile Double Door Cylinder 70mm Satin |
| Brand | ERA |
| Product Type | Cylinder |
| Manufacturer Name | ERA |
| Manufacturer Part Number | 4012-51 |
| EAN | 5011988401258 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | Solid Brass |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Oval |
| Model Number | 4012-51 |
| Application | Internal/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Applicable Standards | BS EN 1670:2007; Grade 3 Corrosion Resistance (96 hours) |
| Finish | Satin |
| Product Width | 17 mm |
| Product Weight | 0.22 kg |
| Product Height | 33 mm |
| Product Length | 70 mm |
| Product Depth | 70 mm |
| Anti - Bump | Yes |
| Anti - Pick | Yes |
| Pins in cylinder | 6 |
| Keys supplied | 3 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |