ERA Surface Mounted Rim Deadlock 102 x 76 x 21mm Grey
SKU: ERA17642
ERA Surface Mounted Rim Deadlock 102 x 76 x 21mm (L x W x D) Grey is a range of mortice lock which has just a key hole and a bolt. Suitable for both left and right handed doors. A dead lock is opened by using only a key. Rim deadlocks are suitable for a variety of applications and is surface mounted on the door face. The lock is suitable for all types of uPVC, wood and composite doors that require a standard level of security.
Features & benefits
- Rim Deadlocks are suitable for a variety of applications. Deadbolt allows fitting to either left and right handed doors, supplied with two steel keys.
- Surface mounted on door face
- Non-handed
IDERA17642
Doors & Joinery > Ironmongery > Door Locks & Security > ERA Surface Mounted Rim Deadlock 102 x 76 x 21mm Grey
https://www.jewson.co.uk/p/era-surface-mounted-rim-deadlock-102-x-76-x-21mm-grey-ERA17642
ERA Surface Mounted Rim Deadlock 102 x 76 x 21mm (L x W x D) Grey is a range of mortice lock which has just a key hole and a bolt. Suitable for both left and right handed doors. A dead lock is opened by using only a key. Rim deadlocks are suitable for a variety of applications and is surface mounted on the door face. The lock is suitable for all types of uPVC, wood and composite doors that require a standard level of security.
Features & benefits
- Rim Deadlocks are suitable for a variety of applications. Deadbolt allows fitting to either left and right handed doors, supplied with two steel keys.
- Surface mounted on door face
- Non-handed
Specifications
| Product Name | ERA Surface Mounted Rim Deadlock 102 x 76 x 21mm Grey |
| Brand | ERA |
| Product Type | Deadlock |
| Manufacturer Name | ERA |
| Manufacturer Part Number | 176-42 |
| EAN | 5011988176422 |
| Warranty Period | 1 years |
| Materials | Zinc |
| Range | Rim |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Finish | Grey |
| Product Width | 76 mm |
| Product Weight | 0.38 kg |
| Product Height | 76 mm |
| Product Length | 35 mm |
| Product Depth | 102 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |